White on Transparent.png
  • organizátor

Vybíráme místo pro obřad. Kde vyslovit: ,,ANO“?


Pokud už máte naplánované první dva body, přišel čas naplánovat obřad.

Místo, kde si řeknete své ano, by vás mělo nadchnout. Projděte si ho společně a chvíli tam spolu zůstaňte. Pokud vás osloví, je to vaše místo a může být skoro kdekoliv. Jen je nutných pár detailů.

1. Dojet automobilem až k místu obřadu. Je to důležité hlavně pro jeho realizaci a dopravy oddávajícího s matrikou.

2. Pokud je místo venku, bez zastřešení, je nutné mít náhradní, tzv. mokrou variantu. I tento bod berte jako zákon! V risku je také příliš mnoho a matrika většinou mokrou variantu vyžaduje.

3. Pokud to místo venku umožnuje, najděte si dvě až tři místa, kousek od sebe, kde by mohl být obřad realizován. Tyto místa pak konzultujte s fotografem i agenturou. Agentura se vyjádří k terénu, zda je možné bránu dobře ukotvit atd., fotograf v tomto případě zvažuje: slunce, světlo, stín, pozadí atd. Prostě vše, aby ty vaše fotky byly v co největším TOPU.

4. Výhodou je vždy obřad v místě svatebního veselí. Je to komfortnější pro všechny hosty i vás samotné. Navíc v místě objektu veselí může obřad zůstat stát a hosté ho mohou využívat jako foto zónu. Což sklízí vždy ty největší úspěchy. Večer se mohou přidat na bránu ještě světýlka, které milují úplně všichni. Tímto bodem ušetříte za pronájem místa obřadu, přejíždění z místa obřadu k veselí, a ještě vytěžíte třeba foto zónu. I cena za realizaci obřadu je nižší v místě veselí než mimo. Vše se připravuje na jednom místě a zbytečné přejíždění odpadá i agentuře. Ale i v místě veselí stále nezapomínejte na mokrou variantu.

5. Pokud jste si vybrali místo na samotě u lesa, dobře naplánujte hudební produkci k obřadu. Může se stát, že připojení elektřiny bude velmi daleko.

6. Vaše místo prokonzultujte s matrikou, může mít své požadavky, také na místo nemusí přistoupit vůbec.

7. S matrikou prokonzultujte i vámi vybrané tři volné termíny v objektu, kde bude probíhat svatební veselí. Určitě se do jednoho trefíte. I proto je důležité plánovat první tři body s předstihem.

8. Každé místo byste měli mít smluvně ošetřeno pronájemní smlouvou, kterou vyžaduje matrika i agentura. Nemůžeme se přeci pohybovat jen tak na cizím pozemku O:).

9. Nezapomeňte místo před realizací připravit, pokud se jedná o místo např. ve volné přírodě. Posekat, odklidit odpadky nebo větve atd.

10. Pokud se vaše obřadní místo nachází např. v galerii nebo zámku, mějte na paměti, že se tam můžete potkat i s jinými svatbami a turisty. Také se můžete setkat se zákazem používání hořlavých svíček či jinými vnitřními předpisy. Pozeptejte se pronajímatele na všechny detaily a nařízení.

11. Nezapomínejte při výběru místa na starší generace nebo invalidy, příkré schody mohou být překážkou.

12. Dobré je i brát v úvahu styl vaší svatby a výzdoby veselí. Vše by mělo být laděno v jednom tónu i stylu. Pokud vaše veselí bude ve stylu boho, není ideální vybírat pro obřad místo v zámecké kapli, kostele apod.

13. Je-li obřad církevní, má jiná pravidla a podmínky. Je nutné kontaktovat danou církev a domluvit si s nimi schůzku.

14. Některé matriky umožňují i výběr oddávajícího, taktéž můžete nahlédnout do proslovu oddávajícího a lehce ho po dohodě poupravit.

15. Při výběru termínu si zjistěte, zda v dané lokalitě nebudou probíhat jiné kulturní akce, závody a městské oslavy apod., které by váš obřad mohly narušit.


Nebojte se nevzhledných míst. Dozdobíme, doladíme, naplánujeme každý detail. Co se nemusí líbit vám a máte pocit, že se to musí zakrýt, z toho mY můžeme udělat přednost. Už jsme se zmiňovali, že zakrýváním se ještě více upozorní. Navíc tyto místa bývají mnohem přirozenější a krásnější.


Pamatujeme si na jedno nejemotivnější místo obřadu, které jsme realizovali. Bylo to místo v lese, místo prvního milování snoubenců. A jaké by bylo to vaše místo?


Krásné plánování a mY se na vás těšíme u dalšího příspěvku v našem blogu – 4. Bod plánování – agentura.