White on Transparent.png
  • organizátor

Svatební rozpočet a průměrné ceny za služby

Svatební rozpočet je dalším, nejdůležitějším, prvotním bodem svatebního plánování.

Ideální je, vytvořit si svou vlastní tabulku, kterou si můžete upravovat i v průběhu plánování, postačí však tužka, papír a dát hlavy dohromady.


Jak by měl zhruba vypadat? Záleží na tom, jak moc od své svatby očekáváte, jaký je váš styl, představa, zda ji chcete nadstandardní nebo se spokojíte se standardem.


Přehled standardního rozpočtu (průměrná cena, host = přepočítaná cena na počty hostů):


1. MATRIKA (1 000 Kč)

2. OBJEKT OBŘAD – PRONÁJEM

3. OBJEKT VESELÍ – PRONÁJEM

4. SVATEBNÍ BOTY – NEVĚSTA

5. SVATEBNÍ ŠATY – NEVĚSTA

6. SVATEBNÍ BOTY – ŽENICH

7. SVATEBNÍ OBLEK – ŽENICH

8. SNUBNÍ PRSTENY

9. FLORISTIKA – KVĚTINY (základ k obřadu – nevěsta, maminky, ženich klopa, svědkyně, družba … 10 000 Kč + výzdoba 300–500 Kč/host)

10. KAMERAMAN (14 000 Kč)

11. FOTOGRAF (18 000 Kč)

12. CATERING (2 500 Kč/host včetně nápojů)

13. HUDBA PRO OBŘAD (8 000 Kč/živá)

14. HUDBA PRO VESELÍ (20 000 Kč/živá)

15. SVATEBNÍ DORT (100 Kč/host)

16. SVATEBNÍ ÚČES (2 500 Kč včetně zkoušky)

17. VIZÁŽISTKA (1 500 Kč včetně zkoušky)

18. SVATEBNÍ GRAFIKA (8 000 Kč)


Uvedená průměrná cena je velmi informativní. U některých bodů lze ušetřit, tedy hledat kompromisy, ale nedoporučujeme je však hledat u všech. Obejdete se možná bez kameramana a pokud je nevěsta šikovná, tak i bez vizážistky a kadeřnice. Svatební šaty můžete pořídit slušné i za 3 000 Kč, ženich svůj svatební komplet dress code může zapůjčit za 5 000 Kč i s botami a snubní prstýnky nemusí mít diamanty. Taktéž dort může upéct teta a hudba bude stačit reprodukovaná. Svatební grafiku, tedy oznámení, jmenovky, zasedací pořádek, uvítací texty vytvoří a vytisknou zruční kamarádi v rámci svatebního daru.

U kterých bodů nedoporučujeme šetřit?

U bodu fotograf, catering (hlavně na obsluze), květiny (ne vždy nejlevnější cesta břečťanu je ta správná i luční, natrhané květy zadarmo jsou dost náchylné a můžete je použít pouze v určitých měsíc apod.) Navíc, květinová výzdoba je jednou z největších krás svatby, hned po nevěstě.


Po součtu výše uvedených standardních bodů svatby se dozvíte, jak si stojíte. Pokud je váš rozpočet vyšší než daný součet, i po všech možných kompromisech, je na místě snížit počet hostů. Není nutné zvát celou vesnici. Je to vaše svatba, která by měla být především pro vás a vaše nejbližší. Každý dobrý přítel vaši situaci pochopí. Ten, který ne, není hoden.

Doporučujeme počítat raději s rezervou cca plus 15-20 % Kč.

Pokud vám z vašeho rozpočtu ještě zbylo, je to částka, kterou můžete využít na služby eventové agentury.

Uvažujete-li rozšířit vaši svatbu právě o tyto služby, doporučujeme o vašem maximálním limitu agenturu předem informovat. Na základě těchto informací vám naplánuje to nejlepší pro vás dle daného limitu. Najde pro vás kompromisy a vykouzlí nejen krásnou výzdobu, ale promění váš den v nezapomenutelný zážitek.


O službách evnetových agentur se dozvíte v dalším příspěvku našeho blogu.mY s láskou vám