White on Transparent.png
  • organizátor

Svatební kameraman, druhá nejdiskutovanější profese. Ano či ne?Hned po eventové agentuře je profese kameramana tou nejdiskutovanější profesí. Velmi dlouze se o nich zvažuje, zda jsou vůbec potřeba. Pracujete s myšlenkou, že o výzdobu se postará kamarádka, bez organizace se obejdete a kameraman je zbytečný, protože budete mít fotky. To jsou slova mnohých.. Výhody služeb eventových agentur jsme už probírali v předešlých bodech plánování.

Ale jakou výhodu a přínos pro vás bude mít svatební video?

Jeho největší předností je fakt, že uvidíte a uslyšíte vše, co jste nemohli vidět nebo jste nepostřehli ve váš svatební den. Třeba takové svatební přípravy nevěsty, kde se pohybují jen koordinátorka, družičky, které dodávají nevěstě podporu a sílu, ať už s kopou sladkého nebo skleničkou vína, a také maminky, sestry a občas i dítka nevěsty. Maminky si obzvláště tuto chvíli užívají, vždyť pomáhat dceři do svatebních šatů je pro matku jeden z nejkrásnějších okamžiku mateřství. Právě při shlédnutí těchto dojemných chvilek, jedno oko nezůstane suché.

No a nevěsta díky svým přípravám uvidí až ve videu, co se dělo, když ženich vítal hosty, a jak ho mládenci z družby pomocí panáčků staví z trémy na nohy.

Také budete mít možnost, vidět toho velkého tatínka, o kterém jste si mysleli, že nikdy nebude brečet, jak si tajně utírá slzy, když vede nevěstu k oltáři. Nebo třeba i to, když na vás kamarádi kují pikle. Je sranda posléze to sledovat, jako ten, na koho se piklili.

Je to spousta okamžiků, u kterých si při sledování videa řeknete, že ani nevíte, že se tam tohle dělo, nebo že tam to, ono vůbec bylo. A že pečená kolena jste nejen neviděli, ale hlavně neochutnali. To vás naštve nejvíc O:).

Kameraman nevytvoří jen tří minutové video, které rádi postnete na soc. sítě, ale i celý záznam průběhu svatebního dne.

Říkáte si, jo, tak dobrý, ale za ty peníze na to kouknu jednou, a pak to bude ležet ve skříni, uložené na disku. Ale to přeci vaše fotky také, nebo to máte jinak? Čas od času se na to podívají vaše zvídavé děti, a každé, velké výročí svatby si zaslouží, připomenout si ty krásné okamžiky, kdy jste se rozhodli, bok po boku kráčet společným životem. Kolikrát si tak asi pořizujete videozáznam vašeho života? Určitě méněkrát než focením.

Každopádně, tak či onak, už zpětně rozhodnutí nikdy nevrátíte. Je na každém, jaké jsou vaše priority, pohled a přání.

Pokud se pro kameramana rozhodnete, informujte ho o spolupráci s fotografem. Dejte jim na sebe kontakty, aby se domluvili, jak jejich spolupráce bude probíhat. Jsou totiž při výkonu své práce v těsném závěsu. Pokud má každý ještě svého asistenta, je jich v tu chvíli na jednom místě přemíra a spolupráce se musí lépe koordinovat.

I kameraman potřebuje informace, jak bude den probíhat. Čím chcete natáčení začít, různé proslovy a projevy oddávajícího pro umístění mikrofonů, zda budete mít různá překvapení, prskavky a jejich načasování apod. Na všechny tyto okamžiky potřebuje techniku a prostor. Nezapomeňte je informovat o nadstandardních přáních, jako je např. natáčení dronem.

Smlouva by měla obsahovat stejné body, jako např. smlouva s fotografem, jakou píseň bude sestřih doprovázet, v jaké kvalitě apod. I u této profese platí, abyste jim na post produkci videa dali čas a prostor. Trochu zjišťujeme, že novomanželé, kteří mají tří minutové video druhý den po svatbě, podle kvapu také vypadá. Žádný kameraman si nezajistí dobré recenze rychlým dodáním. Vydržte to a nechte ho pracovat kvalitně bez spěchu.

Jak by měl vypadat kvalitní sestřih? Nejsme v tomto oboru zdatní. Ale z našeho pohledu by určitě měl mít posloupnost. Počínaje např. přípravami, obřadem, focením, obědem, krájením dortu atd. Je pro nás matoucí, když se záběr vrací od krájení dortu zpět k obřadu apod.


Pokud jste ti, kteří řeší stavební dress code všech, upozorněte na to i profese. Stává se, že dostáváme apel, aby fotograf a profese nepřišli vykonávat svou práci v kraťasech a botaskách, ve kterých byste vy šli maximálně k ohni. Každý člověk je originál, má svůj svět a styl. Pokud je to vaše přání a upozorníte je na to předem, určitě vám rádi vyhoví. Ale očekávat, že přijde v barvách svatby, jako vaši hosté, by byl fakt velký úlet.


Další zmínka bude patřit kadeřnicím a vizážistkám.


mY vÁm přejeme krásné plánování