White on Transparent.png
  • organizátor

Malou či velkou svatbu? A co vše může ovlivnit počet hostů?

Svatba je velká věc. Především je to oslava a vrchol lásky. Její plánování beze sporu nese určité kompromisy. Prvním bodem plánu by měl být počet hostů. ,,Jak bude naše svatba velká a kolik pozveme hostů?" Každý z partnerů zasedne ke stolu a začne psát. ,,Rodiče, teta, strejda a prarodiče, ty také rozhodně nesmí chybět. I když je babička nemocná a pohybuje se těžko o berlích, ona to zvládne. Je to přeci jen naše babička." Tak začíná téměř každý seznam. A u něj se trochu zastavíme.

Za dobu našich realizací jsme se setkali s kdečím. Ve většině případech jsou to právě prarodiče, kteří si určitě zaslouží svůj komfort a úctu. Ač si moc přejete, aby byli součástí vašeho velkého dne, nerozhodujte za ně a prosíme, ctěte jejich názor. Zeptejte se jich, zda by chtěli být součástí, seznamte je s místem obřadu i svatebního veselí a s časem. Nezapomínejte na letní měsíce, kdy často preferovaný obřad ve 12:00 hod. dá zabrat i mladším ročníkům, natož těm, kteří už něco prožili. Zvažte terén, zda se obřad i veselí bude odehrávat např. na trávě. Zda tam bude stín a posezení. I to může být překážka pro invalidního hosta.

Pamatujeme si na pár svateb, kdy svatba nebyla bohužel pro prarodiče tím okamžikem, na který rádi vzpomínají. Spíše na opak. Byl jim nepříjemný, protože se styděli, že byli z jejich pohledu pro společnost tzv. přítěží. Všude se na ně čekalo, pár obřadů začalo se zpožděním, a když už se chudák babička horko těžko přišourala k obřadu, kde se na ní upíraly páry očí, dosedla na první židli, udýchaná, orosená potem a schvácená. I když těmto hostům věnujeme maximální péči, cítí se lépe s doprovodem své rodiny. Po skončení obřadu babička ani nešla novomanželům gratulovat, aby to stihla k focení a nikoho už nezdržovala, kam jsme ji odváželi autem s předstihem. Těžce nasedala do auta, ještě hůře vylézala, a to strašné horko. Pít se bála, aby se jí náhodou nechtělo ihned na toaletu.

Do harmonogramu focení jako první dáváme právě prarodiče a všechny invalidní hosty, aby byly rychle odfoceni. Babička se nám v autě svěřila, že když jí mladí řekli, že se budou brát, poděkovala za pozvání a popřála štěstí, ale že už to pro ni není, že by byla raději doma. Její přání vyslyšeno bohužel nebylo. Vždyť tam bude babičky syn, (nevěsty tatínek), a ten se o ní postará. Fotit se nechtěla už vůbec, že to bude její smrt a chtěla jet hned domů. Přesto, že jsme přetlumočili babiččino přání novomanželům a rodině, babička přeci nesmí chybět na společné fotografii. Vždyť je to jen minuta. Po focení babičku odváželi domů. Stále dokola se omlouvala nám i všem hostům. S pocitem studu a nicotnosti. Pro nás nesmírně smutné a nepochopitelné. A proto prosíme, ctěte názor nejen prarodičů, ale každého, kdo by s vámi rád na vaší svatbě byl, přesto pro vás z nepochopitelných důvodů bude raději doma. Nechápejte to jako rozmar, ale jako fakt, do kterého se můžete jednou dostat i vy samotní.


Počet hostů je velmi důležitým bodem. Ovlivní toho mnoho, ač se vám to může zdát jinak. Ideální počet hostů je do 50 os. Obecně platí, že čím menší svatba, tím větší zábava. Při větším počtu hostů se tvoří generační skupinky. Starší se s mladými moc nedruží, také kolegové z práce neznají rodinu ani přátelé a baví se sólo. Pak je to na novomanželích, kteří korzují u každé skupinky zvlášť, aby si popovídali s každým. Určitě nemůžeme házet všechny svatby do jednoho pytle. Jsou i svatby o 100 os., kteří se umí společně bavit, ctí přání novomanželů a jsou na svatbě právně pro ně. Všechno je to o lidech. O partě dobrých lidí, kteří se baví se všemi a všude.

Dalším výrazným bodem při volbě počtu hostů, jsou finance. Průměrná cena cateringu na os je cca 1 000 Kč. Také zaleží na čase, v kolik vaše svatba začne. Pokud brzy ráno, občerstvení začíná před obřadem, dále společným obědem atd. Začnete-li o něco déle, začínat můžete večeří nebo rautem. Pak se mění i cena cateringových služeb.

A co ještě ovlivní počet hostů? Výzdobu, dekorace a květiny. Téměř každá nevěsta si přeje svatbu snů. Nejlépe pinterestovou, plnou bohatých květin, krásných židlí, nádherného stolování, klubové talíře se zlatými příbory apod. Čím více hostů, tím nákladnější výzdoba. Čím více stolů, tím více květin. Usadíte-li 50 hostů např. ke kulatým stolům po 10 os., můžete si dovolit 5 přenádherných, květinových vazeb spolu s famózní výzdobou a stolováním. Pozvete-li 100 os., stolů se bude zdobit 10. A to už je rozdíl, který vás donutí utáhnout květiny i výzdobu. Zapůjčit si 50 krásných židlí, aby vše ladilo v jednom tónu a stylu je přijatelné, zapůjčit si židlí 100, je už ve většině případech nad finanční rozpočet. A začnou kompromisy. Pozvat méně osob a mít svatbu snů nebo více osob a utáhnout opasek výzdobě, dekoracím a květinám? Ač se rozhodnete tak či onak, mějte na paměti. Pozvete takový počet hostů, který jste schopni finančně udržet. Svatba není o okázalosti, velikosti a počtu hostů. Je o dobrém jídle, zábavě a osobním komfortu hostů.

Pokud už máte ujasněno, kolik pozvete osob, hledejte objekt pro svatební veselí, až potom místo pro obřad a poté bude potřeba zamluvit termín na matrice.

Jaký objekt? Co vše může ovlivnit vašeho rozhodnutí? O tom v dalším příspěvku.


mY vám přejeme krásné plánování


Svatební výzdoba