White on Transparent.png
  • organizátor

Fotograf je pánem vašich svatebních fotek. Komunikujte s ním právem, jako s umělcem.

Dalším důležitým bodem vašeho plánování by měl být výběr fotografa. Ty nejlepší mají své diáře obsazeny na dva roky dopředu. Proto jeho výběr považujeme, jako další z těch nejvíce důležitějších.

Každá nevěsta checkuje všechny možné sociální sítě, aby našla toho svého TOP. Fotografa, který jí a jeho milého vyfotí se všemi dokonalostmi, a ty které nemají, by měl nejlépe dodělat a vylepšit. Ubrat druhou bradu, zvýraznit oči a zeštíhlit. Ne, není to vtip, ani sci-fi, i když sci-fi pro fotografa to opravdu někdy je.

Není fotograf jako fotograf. Doba strojených skupinek se posunula o level výš. A tím nechceme rozhodně podrážet ty, kteří právě tento typ preferují. Ale doba se vyvíjí a s ní i trendové focení. I focení je otázkou vkusu a charakteru. Nám se spíše líbí příběhové focení, kdy se fotograf tiše pohybuje mezi vámi a loví úlovky. Ty nejkrásnější totiž zachycují vaše pravé já. Třešničkou na dortu jsou i v daném okamžiku například rozcuchané vlasy nebo pusa od ucha k uchu. Většina snoubenců se obává deště. No, určitě je lepší, když je pro svatbu ideální počasí, ale když zrovna nevyjde, proč z toho neudělat přednost? Nevěřili byste, jak krásné fotografie při dešti mohou vzniknout. Důležité je nezbláznit se a nepropadat panice. Profesionální fotograf vás navede, uklidní a poradí si. Možná si nakonec řeknete, že to vyšlo vlastně úplně super. Vždyť fotky za super počasí má většina, tak můžete to být zrovna vy, ti výjimeční.

Než si se svým fotografem plácnete, určitě se potkejte osobně. Měla by mezi vámi proběhnout symbióza. Vždyť budete spolu trávit celý den. Necháte ho nakouknout do své intimity, do svých dokonalostí, ale i nedokonalostí. Dopředu byste ho měli seznámit se svou představou, avšak nevymýšlejte blbiny a nechte to na něm. Protože se vám se jeho práce líbí, a proto jste si ho přeci vybrali.

Předem se domluvte na čase, kolik hodin pro dané focení uvolníte. Obvykle skupinové focení bývá hned po obřadu a je nejrychlejší. Většina z hostí je už hladová, a tak jen to nejdůležitější. Čas pro skupinové focení můžete ale vyhradit kdykoliv i po obědě nebo v průběhu odpoledne. Z našeho pohledu je lepší první varianta. To jsou dámy ještě v podpatích, přepudrované od obřadu a pánové v celku. Tedy i s kravatou. A po obědě mají plné pupíčky a raději si chtějí odfrknout, než se jít fotit. Záleží také na věkové kategorii. Ty mladší jsou sice více přizpůsobivější, ale ty starší na to už zase mají nárok.

Focení novomanželů přichází z pravidla po společném obědě, kdy hosté čas tráví osobním volnem, např. pro přeparkování, převléknutí nebo k ubytování se. Ale opět záleží na vás a domluvě s fotografem, kdy vaše focení spustit. Také v průběhu odpoledne nebo v podvečer může probíhat i focení skupinové. Nejlepší je naslouchat spontánnosti, ale především fotografovi. On je pánem vašich fotek. Zohledňuje světlo, počasí, zákoutí, ale také roční dobu.

Je dobré, když fotograf spolupracuje s agenturou. Ta pro vás vytváří různé foto zóny, staví obřad apod. Domluva mezi těmito profesemi je k nezaplacení.

Sdělte mu důležité informace. Místo obřadu i veselí, den a čas, styl a ducha svatby. Každý rád fotí něco jiného. Někdo miluje hory a přírodu, a v tom je dobrý. Jiný zase má rád historické skvosty a u hradu a zámku je jako ryba ve vodě.

Pokud nebudete využívat služby eventové agentury, připravte mu body, co se na svatbě bude dít. Harmonogram, kolik proslovů, kdy a kdo apod. Jinak tyto informace pro fotografa zpracovává agentura. Můžete mít dokonalý harmonogram, přesto se focení může měnit, právě podle zmiňovaných aspektů světla, počasí atd. V průběhu svatby může dojít díky těmto momentům k reorganizaci, které spontánně řeší koordinátor s fotografem tak, aby fotografické dílo bylo co nejunikátnější.

Co vám ještě mY můžeme poradit? S dodáním fotografií na ně nespěchejte. I když máte ve smlouvě daný termín. Není tvorba jako tvorba. To, že fotky vašemu kámošovi dodal rychle, neznamená, že stejně rychle je dostanete i vy. Každá práce má své, některé úpravy mohou trvat déle a chce to svůj čas. Práce fotografa je umělecká činnost. A když nenecháte umělce dýchat, udusíte v něm cit a výjimečnost. To ale neznamená, že na fotky budete čekat půl roku. Chce to jen komunikovat a hledat kompromisy pro obě strany. Pokud budete z nějakého důvodu trvat na daném termínu dodání, informujte ho včas o důležitosti jeho dodržení. Obvykle vám jako ochutnávku pošle pár fotografií bezprostředně po svatbě.

Smlouva by měla obsahovat počet upravených fotografií a typ, počet hodin, předpokládaný termín, místo a den konání, cenu atd.

Samozřejmostí z vaší strany by měla být strava a pití pro všechny účastněné profese. Určitě nemají čas, se chodit někam občerstvovat. Nemusíte profesím hned plánovat místo u stolu, ale vyčlenit jim místo pro oddych, uložení svých osobních věcí a u cateringu zajistit jídlo a pití.

Někteří mohou působit tak trochu jako divní ,,pavouci", ale nechte se zmást prvním dojmem. Jsou to prostě umělci. Nesnažte se bagatelizovat jejich cenu za odvedenou práci. IT má mnohem větší ohodnocení za hodinovou práci, a to sedí na místě u PC. Navíc v ceně není jen cena za focení v daný den, ale i post produkce, což jsou hodiny a hodiny úprav.


A která další profese souvisí s fotografem? Je to kameraman. Právě o něm, a jak dobře propojit tyto dvě profese, aby všechno šlo ruku v ruce, zase v příštím příspěvku.


mY vÁm